Klepisko - podłoga z gliny

Nowoczesne klepisko z ubijanej gliny może być trwałe na dziesiątki lat i piękne -jeśli jest właściwie wykonane i pielęgnowane, można je też zmywać i polerować. Z racjonalnych względów powinno się je raczej budować na podłożu stabilnym i ocieplonym np. keramzytem lub twardym styropianem z betonowa wylewką, można też je łączyć z systemami ogrzewania podłogowego. Klepiska dotąd wykonywane składały się z kilku warstw gliny z piaskiem, ostatnia warstwa była z tzw. gliny ilastej o jak najmniejszej średnicy cząsteczek,- co wymagało w sumie jednak dość długiego okresu wysychania bo do półtora miesiąca czasu. Obecnie prawdopodobnie jako pierwsi na świecie mamy do dyspozycji i wprowadzamy do klepisk ekologiczny preparat o nazwie consolid stosowany do utwardzania gruntów gliniastych pod drogi, który powoduje proces szybkiego kamienienia gliny, wspomagany dodatkowo kilkuprocentowym dodatkiem cementu. Skraca to czas wykonywania klepiska do paru dni. Poniżej przedstawiamy klepisko wykonane w 2010r. w przedsionku domu z glinosłombeli w Radzyniu Podlaskim. Koszt takiego klepiska wynosi około 70-90m zł/m2 z materiałami klepiskorklepisko

23.02.2011. 21:05

Konstrukcja z żerdzi

Naszym wkładem w rozwój biobudownictwa jest zastosowanie modułowej konstrukcji z żerdzi.

Nie jest to całkowita nowość, w technologiach opartych na drewnie, glinie i słomie czasem stosuje się konstrukcje ścian i belek stropowych z okrąglaków. Innowacja w tym przypadku polega na tym, że z żerdzi wykonujemy całą konstrukcję, - ścian stropów i dachu. Daje to nam spore oszczędności ze względu na niski koszt żerdzi, chociaż wymaga większego nakładu pracy niż przy użyciu belek czy kantówek, dlatego najczęściej konstrukcję dachu i stropu wykonuje się tradycyjnie albo z elementów prefabrykowanych. Żeby było jak najtaniej, żerdzie o średnicy 10-15 cm przecinamy wzdłuż na pół, a tzw. kopalniaki o średnicy do 25cm tniemy na ćwierćwałki i z tego zbijamy drabiny, kratownice i wiązary, które będą spełniały rolę słupów nośnych, belek stropowych i krokwi. Kilka słupów połączonych ryglami i krzyżakami stanowi jeden element modułowy.

Moduły ścienne mają wysokość jednej kondygnacji. Kratownice stropowe wykonane z połówek żerdzi o średnicy 12cm mogą mieć rozpiętość do 7,5m (dane na podstawie powstałej z min. naszej inspiracji pracy dyplomowej, - M. Iwanek, R. Kisiel; "Zastosowanie żerdzi drewnianych jako elementów konstrukcji ścian i stropów w budownictwie ekologicznym", Wydział Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej, Politechnika Lubelska, Lublin 2006).

Żerdzie powinny być suche, wystarczy zwykłe sezonowanie, nie jest konieczne suszenie komorowe i czterostronne struganie, konstrukcja będzie całkowicie zalepiona gliną o grubości do 10cm, a glina ma właściwości konserwujące wobec drewna - drewno wstępnie podsuszone, oplepione gliną wysycha do wilgotności 10 proc. i już takie pozostaje.

Konstrukcja przedstawiona powyżej jest pokazana na etapie wykonywania, w końcowej fazie krokwie z żerdzi zostały wzmocnione ukośnymi łącznikami.

left

Bele prasowanej słomy

Bele (kostki, baloty) prasowanej słomy to fantastyczny materiał ociepleniowy i budowlany, aż dziw bierze że w dzisiejszych czasach tak mało ludzi chce i umie z niego skorzystać. (Bele po oblepieniu gliną to -glinosłombele.) Słomę od dawna używano w budownictwie, w formie strzechy, mat słomianych, sieczki z wapnem do ocieplania stropów czy do ogacania budynków. Słoma sprasowana w kostkę jest jednak najbardziej praktycznym i prostym w użyciu materiałem. Jest to wspaniały, naturalny i całkowicie zdrowy budulec. Baloty produkuje się powszechnie w prawie każdym niewielkim gospodarstwie rolnym ze słomy żytniej, pszennej, pszenżyta, owsa, jęczmienia i mieszanek zbóż. Takie kostki są bez żadnych zbędnych zabiegów od razu gotowe do użycia.
Do budowy nadają się bele ze wszystkich rodzajów słomy z wyjątkiem samej słomy jęczmiennej, bo jest zbyt miękka. Dostępne w kraju mają wymiary: 28x40x45-120cm, 35x45x40-120cm, 40x40x40-120cm, 40x45x40-120cm, są i większe ale te są najbardziej praktyczne. Bele są sprasowane z siłą 90-130 kg/m³ i ważą od 6do 15kg, są też bardzo tanie (jako materiał budowlany) można je kupić od rolników w cenie 1-1,5zł za sztukę, na m² ściany potrzeba od 3 do 4 sztuk. Prasowana słoma charakteryzuje się bardzo dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła γ =0,035 WmxK do 0,045WmxK, oraz bardzo dobrym współczynnikiem przenikalności cieplnej, - przy grubości 40cm kostki U= 0,12 do 0,140 Wm²K (austriacki Instytute für Baubiologie und Ökologie). Jest to znacznie powyżej obowiązujących w kraju norm U=0,30 Wm²K dla ścian wielowarstwowych i 0,50 Wm²K dla ścian jednowarstwowych. Domy z prasowanych balotów są więc bardzo ciepłe i energooszczędne, podobnie jak tzw. domy pasywne, które charakteryzują się współczynnikiem U poniżej 0,15Wm²K. Kostki zalepione gliną są niepalne, Kostkami można ocieplać nie tylko ściany ale także podłogi, stropy i dach.