Koszty

W przypadku budowy pod klucz w systemie zleconym, całościowe koszty budowy będą kształtowały się w granicach 1700-2000zł za m2 powierzchni liczonej po podłogach lub więcej – zależnie od dodatkowych prac np. artystycznego wykończenia, ceny okien, drzwi.... Na ogół nie wykonujemy fundamentów (chyba że punktowy lub z worków wysypanych żwirem) instalacji w tym grzewczej, glazury, nie układamy podłóg (chyba że klepisko)- to wszystko wykonują nasi podwykonawcy lub fachowcy wynajęci przez inwestora.
Koszty samej robocizny zleconej wyniosą ogólnie około 900-1100/m²<. W tej technologii koszty robocizny wynoszą 50-60% ogólnych kosztów budowy lub nawet więcej ze względu na niskie koszty materiałowe.

Natomiast Budowa domu w formie kopuły jest jeszcze tańsza i kształtuje się w granicach 1200-1500zł za m2 powierzchni.

Powyższe całościowe koszty budowy są możliwe ale tylko pod warunkiem oszczędności i uproszczonego trybu prac na każdym etapie budowy jeśli zastosujemy:

- uproszczony fundament punktowy bo dom jest lekki, można też jeszcze prościej, - na utwardzonym żwirem gruncie układa się worki jutowe wypełnione żwirem i omurowuje kamieniami na zaprawie cementowej lub cementowo-wapiennej;
- najprostsze, monolityczne i od razu ocieplone ściany, połacie dachowe - z gliny i kostek prasowanej słomy zamiast tradycyjnych materiałów;
- podłogę z wyszlifowanej i utwardzonej gliny np. mozaikowej (wygląda naprawdę ładnie) zamiast parkietu, terakoty czy droższych desek podłogowych ;
-system budowy bez konstrukcji - ściany samonośne lub nawet w przypadku domów w formie kopuł brak konstrukcji dachu;
- jeśli stosujemy konstrukcję ścian, stropów i dachu to z kratownic i lekkich wiązarów zamiast potężnych belek, z powodu konserwującego oddziaływania gliny, drewno na konstrukcję nie wymaga czterostronnego strugania i suszenia komorowego, wystarczy zwykłe sezonowanie ;
- zamiast systemu ogrzewania typu kocioł + grzejniki wystarczy rekuperator wspomagany grzałką elektryczną (dom z kostek jest bardzo ciepły, na poziomie pasywnym) lub kominek z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, ewentualnie panele solarne w układzie z wodnym akumulatorem ciepła i rekuperator z prostym gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC).

Przy innych sposobach budowy domu z prasowanej słomy i gliny to znaczy z fundamentem, podłogami, stropami i więźbą dachową wykonanymi w sposób tradycyjny, oszczędności będą mniejsze i wyniosą najwyżej 10-15% całości inwestycji w porównaniu do technologii tradycyjnych, albo dom może być wręcz droższy.

Najtaniej jednak będzie jeśli dom ze względu na prostotę wykonania wybuduje się głównie własnymi siłami. Koszty materiałowe wybudowania i wykończenia we własnym zakresie domu z glinosłombeli o pow. netto( wszystkie pomieszczenia liczone po podłodze) np. 120m² wyniosą około 70-90tys.zł z tego około 25 tys. to okna i drzwi (w cenach na II kwartał 2010r. Oczywiście, pod warunkiem, że budowę przeprowadzi się w uproszczonym zakresie prac lub nawet mniej, jeśli część materiałów pozyska się nieodpłatnie - glinę, kamienie polne na podmurówkę i wykona samemu pokrycie np. klepki osikowe.