Gruntowy wymiennik ciepła we własnym zakresie

Rurowy wymiennik ciepła to najprostsza forma gruntowego wymiennika do darmowego podgrzewania zimą powietrza wentylacyjnego i latem do chłodzenia. Budowa tego jest dość prosta ale "diabeł" tkwi w szczegółach. Wykonanie GWC można zlecić profesjonalnej firmie co jednak kosztuje od 10 do 20 tys zł, albo można we własnym zakresie ze 3-4 razy taniej. Problem jest tylko z rurami, najprostsze w użyciu i najtańsze są rury kanalizacyjne z PCV, tylko z czasem para wodna przechodząca przez te rury z powietrzem skrapla się i staje się dobrą pożywką dla bakterii, w końcu po paru latach powietrze wchodzące do domu zamiast być świeże to zaczyna mieć niezbyt przyjemny zapach. Z rurami metalowymi lub kamionkowymi problem jest taki sam, można zakupić specjalne rury antybakteryjne powlekane związkami srebra ale znowu pewnym problemem może być cena. Istnieje jednak sposób na rury, można wykonać je tanio, prostymi środkami i sprawić żeby były antybakteryjne i jednocześnie jonizowały nam powietrze(bo to też jest ważne.) Potrzebna będzie siatka metalowa z drobnymi oczkami, flizelina i zaprawa wapienna z dodatkiem cementu.

siatka

rury<p><p></p> Z  siatki formujemy rury.<p></p><img src=

Z siatki formujemy rury.

fliz

Obwijamy flizeliną.

gwc

Łączymy i wkładamy

do wykopu, tu akurat leży jeszcze rura odpływu szarej wody która prowadzi do przydomowej oczyszczalni która będzie nawadniała ogródek. Czerpnia gwc będzie w odpowiedniej odległości od ujścia szarej wody.

zaprawa

Przygotowujemy zaprawę wapienną z dodatkiem cementu (dobrze jest wcześniej podsypać pod rurę samego wapna )i obkładamy raczej delikatnie od góry rurę, flizelina zatrzymuje zaprawę. Rura nie powinna zapadać się, po stwardnieniu zaprawy po 2-3 dnach zasypujemy wykop.

koniec

Tu część rury zalepiona. Silna zaprawa cementowo- wapienna i wapno pod pod spodem rury tworzą środowisko zasadowe antyseptyczne dla bakterii.Do zakończenia prac potrzebna jest jeszcze czerpnia i rozprowadzenie powietrza w domu. W okresie chłodów gwc sam zasysa powietrze, celu uzyskania chłodnego powietrza w lecie potrzebny jest jeszcze wentylatorek.

rura

Tu inny przykład.