Budowa pod Krakowem

Wreszcie rusza, trochę późno ale do zimy zrobimy co się da. Inwestorami są Joanna i Rory Maher, którzy mieszkają we wsi Wysoka Nad Lasem koło Jordanaowa i którzy z kilkoma innymi rodzinami stworzyli swoistą małą wioskę ekologiczną oraz Fundację "Terapia Homa"
Inwestorzy oczekują, że osoby które chciałyby zobaczyć ich dom wcześniej uzgodnią termin wizyty, nr tel.513 077 459.

Na początku września przecinaliśmy stemple i żerdzie na pile tarczowej z przesuwanym wózkiem (po góralsku na cyrkularce). Znacznie lepiej jest ciąć przy pomocy tzw. przewoźnego traka, przecięcie 15-20 m3 drewna trwa jeden, dwa dni, - zamawia się usługę u miejscowego właściciela takiego traku - w okolicy budowy (10-30 km) zawsze ktoś tym się trudni.
przecinanie
Potem przyszły rzęsiste deszcze i musieliśmy przerwać prace. Gdy po tygodniu wyjrzało słońce, dokończyliśmy cięcie a na placu budowy postawiliśmy prowizoryczne zadaszenie. Pod zadaszeniem stoi teraz mniejsza piła tarczowa, która będzie nam stale potrzebna i heblarka do wyrównywania belek stropowych i krokwi z żerdzi.
buda
Teraz przyszła kolej na zbijanie elementów konstrukcyjnych. Tu Łukasz właśnie przygotowuje jeden z drabinowych słupów słupów nośnych.
montowanie
- Tu ja - Janusz zbijam belkę stropową, tak samo wykonuje się też krokwie.
zbijanie

Przygotowane elementy konstrukcji będą poźniej montowane na placu budowy.

stos

Jednak wcześniej musimy przecież wykonać fundamenty. W przypadku tej budowy będą one nieco bardziej pracochłonne, bo dom będzie posiadał dużą piwnicę. Gdyby nie to, to wystarczyła by tylko płyta monolityczna. Na szczęście - cieszy się nie tylko Piotrek - wykopy wykopie koparka. Taka zwykła glina z wykopu - jak znalazł- nada się do tynkowania ścian; no trzeba będzie wybrać trochę kamieni.

piotrek

Teraz przyszła kolej na szalunek pod ławy fundamentowe piwnicy.

rory

A że ze stoku ciągle sączy się woda i robi się błoto, to trzeba będzie wykonać rowki odwadniające, w których będą leżały rury drenażowe i utwardzić podłoże w piwnicy. W celu utwardzenia wystarczy podsypać i ubić warstwę 15 cm żwiru, potem w dalszym terminie przeleje się go z wierzchu i wyrówna chudym betonem, na to położy izolację i wykona właściwą posadzkę z gliny, wapna i trocin.
Tak wyglądały zalane betonem ławy - część pod piwnicą.

fundament

No to teraz bierzemy się za murowanie ścian fundamentowych z betonowych bloczków.

piwnica

Tu posadzka jest już w części wysypana żwirem, inaczej byśmy brodzili w błocie po kolana. I na razie na tym koniec... bo zaskoczyła nas zima.

Jednak jeszcze nie koniec w tym roku, okazało się, że w grudniu możemy liczyć na trochę pogody i postawiliśmy takie prowizoryczne zadaszenie

zadaszenie
które następnie przykryliśmy plandeką. Już nie padał nam na głowy deszcz i śnieg, do zaprawy dodaliśmy środki antymrozowe i można było zakończyć budowę ścian piwnicy. Przy okazji musieliśmy przewozić na raty bloczki betonowe, samochód który miał je dostarczyć, utknął 200 m od budowy.

wpadka
Tu Łukasz i Szymon zastanawiają się co zrobić z tym fantem.

No i przyszła wiosna z nowymi siłami bierzemy się do pracy.

Tu przygotowują się elmenty do składania konstrukcji

elementy

Tu już trochę stoi.

chata1chata

No to zawieszamy tablicę informacyjną, bo budowa jest przecież legalna.

Następnie montujemy legary podłogowe i belki stropowe.

legary

legarki

konstrCzęśc krokwi,w których nie będzie ocieplenia, łączymy jak w systemie szkieletowym.

daszek

A to nasz pamiątkowy portret

ekipaKonstrukcja wygląda teraz tak:

Panorama

No i wzieliśmy się za dach, bo musi osłonić kostki prasowanej słomy przed deszczem zanim zostaną otynkowane. Niestety dach nie będzie tu ekologiczny, bedzie ondulina, tyle, że w zielonym kolorze - zadecydowały względy ekonomiczne inwestora .

prawiedach

Jest też dostawa słomy, przeleżala calą zimę w stodole i teraz rozładujemy transport, pomagają nam chętni warsztatowicze.

Nie mało tej słomy, tu jest wesoła brygada i ponad 500kostek.

sloma

Teraz przewozimy te kostki

sloma1

Tak wygląda rozrabianie gliny przez Ryśka przy pomocy mieszadła do zapraw.

>rysiek2

Tak wyglądają pierwsze glinosłombele (obtoczone kostki) w ścianie.

glinoslobele

No i mamy już nawet zatynkowane ściany

zatynkowane

Tynk wykonany jest z gliny słomy i piasku, później będzie jeszcze wygładzony samą gliną z piaskiem.

Tak wygląda masa tynkarska.

tynk

Taką masą będą też wypełnione ścianki działowe, tu konstrukcja ścianki

dzialowe

W tynku bez przeszkód prowadzi się instalacje elektryczne

instalacja

Wreszcie dom otynkowany

domtynki
Potem nastąpiła długa przerwa z "banalnego" powodu braku pieniędzy, jednak powoli trwało wykańczanie domu siłami własnymi inwestora i do zamieszkania gotowy jest cały parter.

pokoj

pokoik

poko